Projekt / Smakuję – Panie proszą panów czyli b-day 4.0

Dzisiaj wyjątkowy wpis.
Coś dla leniuchów. Mało czytania więcej oglądania i słuchania.

Na warsztat biorę urodzinowe piwo? od AleBrowar, Piwoteki Narodowej oraz Browaru PINTA. B-Day 4.0 Panie proszą Panów – Perlage New Zealand Dry IPA.

Zapraszam na seans:

Jednym z głównych składników piwa jest świeżo wyciśnięty sok z winogron odmian Seyval Blanc z Winnicy Sztukówka na Podkapraciu. W dodatku piwo było chmielone nowozelandzką odmiana Nelson Sauvin i fermentowane drożdżami szampańskimi   No to zapowiada się dość oryginalnie.

Kilka słów o projekcie.
Pamiętacie jak wyglądały poprzednie piwa urodzinowe?
Chętnie Wam przypomnę:


Autorami wszystkich B-Day’ów jest Ostecx Créative, czyli agencja, która jest odpowiedzialna za całe graficzne zamieszanie w AleBrowarze. To dzięki nim piwa z tego browaru mają niepowtarzalny wygląd – o czym dobitnie przekonaliśmy się w sieci sklepów Żabka („if ju noł, łot aj min”).

B-Day 4.0 na pierwszy rzut oka – to zielona butelka, czyżby kolejna oranżada z chmielem? Ja zakładam, że miał być to ukłon w stronę butelek na wino musujące. Zabieg fajny, bo w połączeniu ze srebrzystą etykietą dodaje poczucie lekkości temu piwu. Jak już jestem przy etykiecie to muszę poświęcić jej chwilę. Foliowana srebrzysto-zielona etykieta całkiem fajnie tylko dlaczego na filmie jest pozłacana a w produkcji wyszły srebrne? Ja wolę złocisty trunek!


Oryginalności nie można odmówić ale czytelności już trzeba. Chłopaki z blogu Kororowe Szyszki na jednym z ostatnich filmów, piwo Wormhole z Browarów Szpunt i Olimp nazwali „koszmarem fotografów” z racji występowania holograficznej folii na etykiecie. Ciekawe co powiedzą jak tą wezmą w obroty 😉

Dobra, pora skosztować. Otwieram zacny kapsel

Nalewam. O kurcze! ale piękna piana. Gęsta i mięsista, mam nadzieję, że za szybko nie opadnie. Piwo jest stosunkowo jasne i mętne. Obstawiam, że to przez ten sok z winogron.

Aromat przypomina ten z zielonego wina, szczypiący i cierpki. W tle majaczą aromaty Poxipolu, to sprawka chmielu. Ślinianki podszczypywane zapachem żwawo zaczęły produkować ślinę. Czuję się jak pies Pawłowa.

i piana znikła…

Smakuję – faktycznie szampanowa cierpkość, przyjemny kwasik. Szkoda, że wysycenie takie niskie. Po drożdżach Perlage chyba trzeba było spodziewać się więcej, czy nie mam racji?

Piwo jest lekkie bo ma 9°BLG i 3% alkoholu, ale bardzo wyraźne w smaku. Zdecydowanie wypełnia buzię aromatem. Jestem mile zaskoczony. Kwaśne i bardzo pijalne piwo. Doskonałe w upalny letni dzień! Dobrze schłodzone w wysublimowanym, wysokim kieliszku – się rozmarzyłem…  Fajnie, że premiera jest w styczniu 😉

Po raz kolejny urodziny uważam za udane. Piwo zaliczam do tych ciekawych wartych polecenia i skosztowania. Nie tylko ze względu na oryginalną recepturę ale dlatego, że to bardzo fajny pomysł z taką kooperacją.

Wasze zdrowie!


AleBrowar, Piwoteka Narodowa, Browar PINTA – B-Day 4.0 Panie proszą Panów – Perlage New Zealand Dry IPA

Słody: Pale Ale, Pilzneński, CaraPils®, zakwaszający
Chmiel: Nelson Sauvin
Drożdże: Perlage
Dodatki: Sok z winogron Seyval Blanc
Ekstrakt: 9° BLG
Alkohol: 3% OBJ.
Data ważności: 16/04/2017

ZDJĘCIA:
Ostecx Créative
AleBrowar