Projekt / Smakuję: Browar Fortuna Warzy Śmiało – Sosnowe APA

Nie samym kraftem człowiek żyje. Ale są browary, które chcą żyć kraftem.
Dziś na warsztat wpadł Miłosław, który Warzy Śmiało a raczej Miłosław, który Śmiało Namieszał.

Czymże tak namieszał ?
Ano właśnie nową szatą graficzną. Znalazłem w sieci opakowanie dla limitowej edycji piwa z Browar Fortuna.

browar fortuna sosnowa apa 2

Sprawcami tego zamieszania jest wielokrotnie Wam przedstawiane Ostecx Créative. Nie byłoby w tym nic wielkiego bo przecież etykieta prawie powiela znany już szablon.

IMG_4409_miloslaw

Jest jedno ale, które stanowi dużą wartość. Zobaczcie jak w prosty sposób z piwa, które wygląda na iście koncernowe zrobić coś co jest osadzone w stylistyce piw kraftowych.

Wystarczyło wyrzucić kilka zbędnych kresek, lamelek, pizdryczków, ozdobniczków, które latami jak mantrę powielają browary. Jeszcze najlepiej żeby były złote i metalizowane wtedy piwo jest bardziej hajendowe! Na każdy to znajdziecie, poważnie. Czasami mam wrażenie, że etykiety koncernowych piw projektuje jedna i ta sama osoba, która jest już dawno po 60tce. „Zrobię napis… o jakoś tak pusto na około… to dorysuję złote ozdobniki i jeszcze podkreślę na złoto i zakreślę złotym łukiem aj! zapomniałbym dorysować koronę!…”, żeby nie było, że bagatelizuję są jeszcze wersje posrebrzane 😉

Wracając do tematu. Wyrzucamy zbędne ozdobniki, uspokajamy wielobarwność i dajemy zarobić najlepszemu ilustratorowi w okolicy – tak nie bójcie się wydać trochę grosza na zdolnych ludzi to prędzej czy później zawsze wyjdzie Wam na dobre! Dzielcie się pieniędzmi z tymi co wiedzą jak robić ładne rzeczy, dzięki temu świat będzie piękniejszy. W Ostecx Créative doskonale o tym wiedzą. Dali szansę bardzo płodnemu i zdolnemu Karolowi Banachowi. To właśnie jego ilustracja przedstawiająca jak mniemam dzielnego piwowara, który o godzinie 20:20 samodzielnie zbiera pędy sosny, żeby uwarzyć nam Sosnowe APA zajęła miejsce pokolorowanej ryciny z browarem w Miłosławiu (koło Poznania). Ciekawe jak poszło przekonywanie władz do takiego zabiegu. browar-fortuna-tlo_czarno_biale-jeW ten oto sposób powstała całkiem zgrabna i przede wszystkim wyróżniająca się etykieta Miłosława. Marketingowo strzał w 10. Jak dla mnie lud sięgnie po to piwo bo wychodzi z ram. Lekkim figlem omija ograny szablon Miłosława. Na pewno na sklepowej półce wśród braci będzie czarną owcą co znosi złote jaja.

Chciałbym dostać to piwo, żeby zobaczyć jak prezentuje się na żywo. Niestety powstało tylko 300hl a to raczej za mało, żeby stały w każdej Żabce. Z resztą sam browar napisał na fanpejdżu:

Do Żabki raczej nie, ale będziemy informować na bieżąco o dostępności wariantu.

wariantu! Czyli to nie będzie jednorazowa zabawa.

Co kwartał planujemy nowy wariant z tej serii, więc teraz sosna, a na jesień inny „odważny”.

zapowiada się ciekawie.

Na pewno Sosnowego APA będzie można spróbować podczas Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, ja niestety nie mogę tam być, ale może jakaś dobra dusza przywiezie buteleczkę.

Rzecz jasna nie sama etykieta mnie interesuje, przecież piwo się pije a tu zapowiada się dość ciekawie. Prócz pędów sosny są i chmiele: Chinook, Cascade, Simcoe, Citra i Herkules. Ciekawe jak dużo bo piwo ma tylko 37 IBU, ekstrakt 12 blg, 4,8 % alk.

Wejdę w posiadanie tego piwa, napiszę post w cyklu Smakuję


AKTUALIZACJA

Mam już to piwko. Więc siadam do recenzji.
Otwieram, pachnie chmielem to dobrze wróży.
Nalewam. Piwo się mocno pieni, jest duże wysycenie. Piana dość marna, chwila po nalaniu i już opadła. Piwo jest mętne.

Wącham – coś zalatuje DMSem (siarczek dimetylu). Aromat jest bardzo słodki, wręcz karmelowy. Piana już kompletnie znikła 🙁
Piję – tak, piwo jest bardzo wysycone. Cierpko-kwaśne z zalegającą goryczką. To może być od pędów sosny. Smakowo dominują słody, gdzieś te chmiele subtelnie dają o sobie znać. W składzie jest 5 gatunków chmieli ale chyba żałowali ilości.

miloslaw sosnowe apa

Niestety to piwo do mnie nie przemawia. Nie dlatego, że jest złe czy niesmaczne. Po prostu nie mój gust. Szkoda. A może to moje wygórowane oczekiwania przecież to Browar Fortuna Miłosław.

W każdym razie należą się brawa za pomysł i wprowadzanie kolejnych gatunków piw do oferty Miłosława. Na pewno komuś podpasuje to piwko.

 


Browar Fortuna – Miłosław warzy śmiało – Sosnowe APA

Słody: Pilzneński, Monachijski, Karmelowy, Pszeniczny
Chmiel: Simcoe, Cascade, Chinook, Citra, Herkules
Drożdże: US-05
Dodatki: Pędy sosny
Ekstrakt: 12° BLG
Alkohol: 4,8% OBJ.
IBU: 37
Barwa: 17 EBC

zdjęcia:
Ostecx Créative
Browarnik Tomek (link)
Browar Fortuna