Szkło / Projekt: Piąty Warszawski Festiwal Piwa i ich wyjątkowe szkło

Pamiętacie jak na 3ciej edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa była „gównoburza” o szejkery? Cieszyły się takim wzięciem, że ciągle można je kupić.
CONIL_1000002961_IMG

i w zeszłym roku ubolewałem, że na WFP 4 będą kieliszki do czerwonego winakieliszek wfp4

To na drugiej edycji w tym roku, podczas WFP 5 już nie będziemy płakać i się kłócić. A wszystko dzięki Jackowi Materskiemu z Browaru Artezan, który jest również jednym z organizatorów Warszawskiego Festiwalu Piwa.jacek-materski-szklo-wfpPo tym jak na fanpejdżu WFP pokazali nowe szkło, którego autorem jest właśnie Jacek wykrzyczałem: w końcu się doczekałem!
Najpopularniejszy festiwal w kraju doczekał się własnego szkła, tyle to trwało, ale warto było. Zobaczcie co w tym roku będzie na każdym zdjęciu z tej imprezy.pokal-wfp

Szkło nosi nazwę …. a właśnie jak pisałem post jeszcze nie nosiło. Jacek nie nazwał swojego projektu. Chrzciny oddał nam. Do godziny 16:00 w niedzielę 18tego września trwał konkurs na nazwę. Propozycje nazwy możecie zobaczyć – kliknij w link. Pokal jest pojemności 400ml.

Wykonany ręcznie, z cechą 0,3 l. został przemyślany specjalnie na potrzeby festiwalu. Krótka, masywna nóżka o szerokiej podstawie zapewnia stabilność pokalu. Szerokie, płaskie dno pozwala ogrzać próbkę piwa całą powierzchnią dłoni i pewnie chwycić szkło. Kształt inspirowany jest chłodnią kominową, która nie tylko kumuluje zawarte w piwie aromaty, ale także ułatwia ich wyczuwanie. Pokal festiwalowy będzie dostępny w mocno ograniczonej ilości.

Dziś kończę wpis (poniedziałek 19.09) i już wiem, że Jury pod długich naradach wybrało dość żartobliwą nazwę. Polacy nie gęsi i swój polski snifter¹ mają – czyli Niuchter, autorstwa Kacpra Bieniarza.

Lubię pisać o rzeczach ładnych, taki niewątpliwie jest ten pokal…
Zrobię przerwę na odrobinę edukacji: Większość szklanych naczyń służących do spożywania z nich napojów to szklanki. Jak do szklanki dodamy nóżkę to nazywamy ją wtedy kieliszkiem. Gdy kieliszek jest przeznaczony na piwo to nazywa się pokalem.
…wracam do tematu. Zobaczyłem ten pokal i odezwałem się do Jacka. Ciekaw byłem skąd ten pomysł na własne szkło, taki kształt i w ogóle. Dostałem konkretną odpowiedź

Zrobiłem projekt w autocadzie i wysłałem do huty. I tyle.

Faktycznie jak napisał tak uczynił. Siadł zrobił projekt (studiował na Politechnice więc CADowskie programy chyba niestraszne), który wysłał do huty:

jacek-materski-pokal-wfpJak z każdym projektem bywa, rysunek musiał przejść cały etap by dostosować go do produkcji w hucie. Zobaczcie pierwsze szkice wymiarowe

pokal-wfp-szkic-1
wersja z logo
pokal-wfp-szkic-2i po kilku chwilach był prototyp. Jacek nie zdradził w której hucie go zrobili.
pokal-wfp-piwo
Prototyp z nalaną herbatą. Nie wolno mieć w hucie piwa ani innych alkoholi 😉

Walory estetyczne oceniam bardzo dobrze, ciężko napisać coś więcej o ergonomii Niuchtera jak się go nie ma w dłoni, nie napije się z niego. Waga, grubość szkła, wyważenie, szerokość ustnika, to są cechy bardzo ważne dla takiego kieliszka. Zobaczymy może na WFP uda mi się go nabyć drogą kupna pomimo mocno ograniczonej ilości i napiszę aktualizację.

AKTUALIZACJA – KLIKNIJ


¹Snifter – mały kieliszek degustacyjny. Najczęstsze pojemności to 180–240 ml. Charakteryzuje go pękaty kształt dopasowany do dłoni i wąski ustnik. Trzymamy go w pełnej dłoni a nie za nóżkę jak np. kieliszki do wina. Wszystko po to aby przez cienką ściankę ciepłota dłoni ogrzewała trunek, który szybciej odda aromaty. Te natomiast przez zwężony ustnik będą dłużej się kumulować w szkle aby osoba pijąca miała jak najdłużej przyjemność ze spożywania. Snifter powstał z myślą o osobach lubiących mocne alkohole typu brandy. Oczywiście w świecie piwa również znalazł swoje zastosowanie przy piwach mocnych typu Imperialne Stouty, Portery Bałtyckie, Barley Wine czy Double India Pale Ale.
milanobrandy103_00_18_zoom przykładowy Milano Brandy Snifter.